Hz. Muhammed (saa) - Âlimin âbide üstünlüğü, benim sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir

Etkinliklerimiz

Namaz Bir Zikirdir!

Namaz Bir Zikirdir!

Her hafta olduğu gibi bu hafta da İcmal Gençlik Derneği Gaziantep Şubesi’nde gerçekleştirilen seminerde konuşmacı olan iş adamı Yaşar Yiğit gençlere namazın faziletlerini anlattı.

Sayın Yiğit kısaca abdestin ve namazın farzlarından bahsetti. Kur’an-ı Kerim’de geçen “...Bana kulluk et; Beni zikir için namaz kıl (TaHa, 20/14)” ayeti kerimesini okuyan Yiğit namazın da bir zikir olduğunu söyledi. Ayrıca Prof. Dr. Haydar Baş’ın 11 Mart 2016 tarihli “Namaz mü’minin miracıdır” başlıklı yazısına da değinen Yaşar Yiğit; “Müslümanım  iddiasının ispatlarından birisi de namazdır” dedi.

Sayın Yiğit, “Namazı hakkıyla nasıl kılabiliriz?” sorusuna; “Namaz atmosferine girildiğinde, hatırınıza olur olmaz her şey gelir. Çünkü namaz, Müslüman’ın banyo odasıdır. Nasıl bir fotoğrafçı filmleri banyo ederken, çektiği kareler önüne gelirse, Müslüman da o ana kadar kalbinde ne işle meşgulse onlar namazda hatırına gelir. Namaza durduğunuzda dedikodu, kavga, gürültü, mal, mülk, alacak ve borç… Hülasa aklınızdan bunlar geçer ise durum kötüdür. Namazda Allah (cc) ile olmanın yolu, Allah’ın huzurunda, namazdan evvel kalbi Rab ile, Rabb’in tecellileriyle doldurmaktır. Bunun yoluysa Allah’ı çokça zikretmektir.” cevabını verdi.

Yaşar Yiğit; “Hz. Peygamber, “Herhangi birinizin kapısında günde beş defa yıkandığı bir nehir olsa, o kimsenin üzerinde bir kir kalabileceğini tasavvur edebilir misiniz?” diye ashabına sorduğunda Ashap, “Kir namına bir şey kalmaz” deyince, Hz. Peygamber, “İşte beş vakit namaz da böyledir. Allah bununla günahları giderir” buyurdular. Namaza devam eden Müslüman’ın yüzünde o değişimi görürsünüz. Gün geçtikçe Müslüman’da namaz münasebetiyle Allah’ın nuru tecelli ettiğinden, Allah’ın güzellikleri, cismani olarak suretinde zuhur eder, Cenabı Hak hepimize nasip eylesin, hepinizi Allah’a, resulüne ve Ehl-i Beyti’ne emanet ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Etkinlik Fotoğrafları